VİZESİZ GİRİŞ!

Lucid Dream (Lusid Rüya)

aalaaddin11

Member
Lüsid rüya veya berrak rüya, kişinin rüya gördüğü sırada, rüya gördüğünün farkında olması hâline ve rüya gördüğünün bilincinde olduğu bu tür rüyalara verilen addır. Terim, ilk kez Oxford Psikofizik Enstitüsü’nden parapsikolog Celia Green tarafından kullanılmıştır. Bu işi nasıl yapabileceğinize geçmeden önce konuyla ilgili iyice bir aydınlanalım. Lucid rüya, içsel hayal dünyanızı, gördüğünüz, duyduğunuz, hissettiğiniz, tadacağınız ve kokladığınız her şeyin gerçek yaşam kadar otantik olduğu bir alternatif realiteye dönüştürür. Bu sanal dünyayı keşfetmek gerçekten akıl almaz bir deneyim yaşatır! Lucidity moduna geçtiğinizde bilinciniz uyanır ve rüya içinde olduğunu fark eder, yani bilinç ve bilinçaltı aynı anda devreye girmiş olur. Normal rüyalarda, benliğinizin farkındalığı kapalı olur. Bu yüzden rüyalarınızdaki durumları sık sık bulanık ve uzak hissedersiniz, sonrasında hayal meyal hatırlarsınız. Lucid rüya ile rüyalarınızda her hangi bir fantezinizi hayalinizi gerçekleştirebiliyorsunuz demiştik. Dağlarda mı uçmak istiyorsunuz, ünlü biriyle vakit geçirmek mi istiyorsunuz, zaman yolculuğu yapmak, dinozorlarla uçmak ya da yabancı gezegenler mi keşfetmek istiyorsunuz? Ne istediğiniz fark etmez rüyalarınızı kontrol etmekte ustalaştığınızda hepsini neredeyse gerçek gibi yaşayabilirsiniz.
Peki Nasıl Lusid Rüya Görebilirim ?
Bu alışkanlığı kazanabilmek için yapılabilecek bazı yöntemler var;
Meditasyon - zihninizi arzuladığınız şeye odaklamak için,
Görselleştirme - uyanıkken berrak rüya durumuna girmek için görmek istediğiniz şeyi hayal ederek rüyaya dalmaya çalışma,
Gerçeklik kontrolleri - rüyalarda kendiliğinden farkındalık yaratmak için günlük hayatınızda da kendinize sürekli rüyada mıyım gerçekte miyim diye sormak(bir süre sonra bunu rüyanızda da yapacaksınız),
Hayal gördüren bitkiler- hayallerinizi yoğunlaştırmak ve uzatmak için yurt dışında bazı bitki çayları kullanılıyormuş,
Rüya günlüğü - uyandığınızda rüyada yaşadıklarınızı pekiştirmek için
Anımsatıcı teknikler - rüyalarda zihni berraklaştırmak rüyada olduğunu fark ettirmek için.
Uyumadan önce rüyalarınızı hatırlayacağınıza ve rüyalarınızı kontrol edeceğinize dair kendinize telkinler vererek uykuya dalabilirsiniz. Bir yöntem de; sabah 4 - 5 gibi uyanıp 15 dk uyanık kaldıktan, temiz hava çekip iyice ayıldıktan sonra kendinize bir obje ya da durum belirleyerek, onu fark ettiğinizde rüyada olduğunuzu farkedeceğinizi kendinize telkin etmek. Ya da bir obje belirlemeseniz de rüyanızı bilinçli yaşayacağınızı ve ne görmek istediğinizi düşünerek uyumak. Bu yöntemlerden birini veya bir kaçını yapan kişilerin 3-21 gün arasında başarılı oldukları söyleniyor. Tabi bu kişiye göre değişkenlik gösterebilir, kesin bir kanıya varamayız.

Kaynak;
 

Meri.D

Moderatör
Yönetici
Moderatör
Bunu kabus görmediğim çoğu zaman yaşarım, ve uyumsuz filminin halüsinasyon sahnesini izlerken resmen kendimi görmüştüm başrolde. adını ve devam edebileceğimi öğrendiğim iyi oldu :)
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst